روز چهارشنبه 14 اذرماه 97 ، خانم دکتراربابی معاون اداره ی مالی سازمان برنامه و بودجه کشور به همراه جمعی از دست اندرکارن این سازمان از مراحل ساخت و تکمیل دیتاسنتر آپدیم بازدید کردند. دراین جلسه که خانم دکتر زینالی رئیس مرکز توسعه سیستم ها و فناوری اطلاعات و آقای مهندس میرگلی، معاونت این مرکز نیز حضور داشتند، کارشناسان فنی شرکت توسن شرح کاملی از عملیات انجام شده و برنامه های نهایی برای تکمیل این مرکز داده را به مسولین ذیربط ارائه نمودند.

اما آپدیم چیست؟
اپدیم» یک مرکز وابسته به کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برای آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) است

این مرکز با هدف خدمت‌رسانی در زمینه اطلاعات بلایا به ویژه زلزله برای کشورهای عضو «اسکاپ» راه‌اندازی شده و تلاش دارد مدیریت دانش، ظریف‌سازی، انتقال دانش فنی و تجارب موفق سایر کشورها در قالب همکاری‌های جنوب - جنوب در راستای افزایش تاب‌آوری در زمینه بلایا و کاهش خطرات آن انجام وظیفه کند.

منطقه آسیا- اقیانوسیه با بلایای طبیعی گوناگونی مواجه است که مدیریت آنها نیازمند تصمیم‌گیری و مشارکت همه جانبه است. منطقه آسیا به طور متوسط در دهه گذشته 70000 نفر را هر سال به دلیل وقوع بلایای از دست داده است. از مجموع افراد آسیب‌دیده جهان در دهه گذشته 90% متعلق به منطقه آسیا و اقیانوسیه بوده، بر این اساس می‌توان پی برد که تأسیس این مرکز منطقه‌ای در راستای پاسخگویی به نیازهای منطقه بوده است.

پیشنهاد تأسیس مرکز در سال 2001 (1379) به دنبال وقوع زلزله بم مطرح شد و با توجه به حساسیت موضوع، دبیرخانه اسکاپ در اجلاس سالانه خود نشست ویژه‌ای را در ارتباط با زلزله بم تشکیل داد. خوب است بدانید اسکاپ یکی از پنج کمیسیون سازمان ملل متحد است که زیر نظر شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد فعالیت دارد. بیشتر توجه آن به جنوب شرق آسیا متمرکز بوده و مؤسسات منطقه‌ای نیز اغلب در جنوب و جنوب شرق آسیا قرار دارد. همچنین توجه به مسایل اجتماعی به طور چشمگیری جایگزین موضوعات اقتصادی شده بود و به موضوع بلایا علیرغم تأثیرات آن بر رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه منطقه توجه چندانی نمی‌شد.