شرکت توسعه مراکز داده توسن خلیج فارس

Virtual Server -

VPS مخفف Virtual Private Server یا سرور مجازی یک ماشین مجازی است که توسط خدمات میزبانی اینترنت ارائه می گردد.

یک سرور مجازی یا VPS ( وی پی اس ) سیستم عامل مجزایی برای خود دارد و مشتریان دسترسی Super-user به آن سیستم عامل دارند در نتیجه آن ها می‌توانند هر نرم افزاری می خواهند را بر روی آن سرور نصب نمایند. از جهات گوناگونی سرور مجازی را می توان عملاً معادل سرور اختصاصی و فیزیکی دانست با این تفاوت که این نوع سرور ها بسیار ساده تر ایجاد و تنظیم می گردند. سرور های مجازی قیمت های بسیار ارزانتری از سرورهای اختصاصی معادل خود را دارند اما با توجه به اینکه در سرور مجازی، سخت افزار فیزیکی این سرور با سایر VPS و سرورهای مجازی تقسیم می گردد، کارآیی آنها ممکن است کمی پایینتر باشد و می‌تواند به میزان استفاده سایر سرورهای مجازی آن سخت افزار وابسته باشد.

یکی از پرکاربردترین موارد استفاده سرورهای مجازی ایجاد سرور مجازی جهت میزبانی وب سایت و یا وب سایت ها می باشد. بدین صورت که ابتدا تنطیماتی بر روی سیستم عامل سرور مجازی ایجاد کرده و با قرار دادن فایل های وب سایت، آن را قابل مشاهده برای عموم و یا افرادی خاص می نمایند. چنانچه مورد استفاده میزبانی از چندین وب سایت باشد لازم است کنترل پنلی سازگار با سیستم عامل سرور مجازی روی آن ایجاد شود تا مدیریت وب سایت ها ساده تر گردد. از جمله کنترل پنل های معروف می توان Cpanel , Plesk , DirectAdmin, Websitepanel , … را نام برد. 

تکنولوژی مجازی سازی سرور ها توسط نرم افزار قدرتمند  Vmware می باشد که قابلیت اختصاص منابع به صورت اختصاصی برای هر سرور مجازی و نه اشتراکی بین سایر کاربران را داراست.

از جمله خصوصیات سرورهای مجازی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-  آپتایم بسیار بالا نزدیک به 100%
2-  امکان تهیه نسخه پشتیبان از کل اطلاعات سرور مجازی بر روی سرور دیگر
3- راه اندازی و نصب کنترل پنل دایرکت
4- امکان روشن ، خاموش و ریبوت سرور مجازی از طریق پنل کاربری