منابع پردازشی (Server)

زیرساخت پردازشی یا همان Server های بکارگرفته شده در مراکز داده، شامل رده های زیر می باشند:

سرورهای رده Mid-Range (متوسط)

این گروه از سرورها به دو رده زیر تقسیم می شوند:

·         سرورهای Rack-Mount

·         سرورهای Blade

انواع سرورهای این گروه و موارد استفاده هر کدام به شرح زیر می باشد:

     سرورهای Rack Mount رده Midrange شامل سرورهای IBM xSeries (Lenovo)، HP ProLiant DL، Dell و Cisco UCS می باشد.

این رده از سرورها به منظور تامین نیاز پردازشی سرویسهای عمومی مراکز داده، نرم افزارهای کاربردی، پایگاههای داده با حجم تراکنش متوسط، و زیرساخت مجازی سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

     سرورهای Blade رده Midrange شامل سرورهای HP Blade Server، IBM BladeCenter و Cisco UCS Blade می باشد.

این رده از سرورها با توجه به تراکم بالای زیرساخت پردازشی به نسبت فضای اشغال شده رک، در مراکز داده با فضای محدود و همچنین زیرساختهای مجازی سازی مورد استفاده قرار می گیرند.

سرورهای رده High-End (بزرگ)

این گروه از سرورها به دو رده زیر تقسیم می شوند:

·         سرورهای High-End

·         سرورهای HPC

انواع سرورهای این گروه و موارد استفاده هر کدام به شرح زیر می باشد:

     سرورهای High-End شامل سرورهای IBM Power و HP Superdome می باشد.

این رده از سرورها به منظور تامین زیرساخت پردازشی با سیستم عاملهای AIX و HP-UX، در مراکز داده بزرگ و نرم افزارهای با توان پردازشی و تراکنش بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

     سرورهای HPC (High Performance Computing) رده High-End شامل سرورهای HP Apollo، IBM NeXtScale و Dell EMC PowerEdge می باشد.

این رده از Supercomputer ها، برای مراکز داده نیازمند سرورهای High Performance & Scalable جهت توسعه روزمره توان پردازشی و ارتباطات شبکه 10Gbps، 40Gbps و InfiniBand به منظور استفاده در زیرساختهای Cloud و نرم افزارهای کاربردی سازگار با HPC مورد استفاده قرار می گیرد.

معرفی معماری Converged

با بالارفتن روز افزون سرعت رقابت در ارائه خدمات و تغییرات سریع ایجاد شده در تکنولوژی جهت پاسخگوئی بلادرنگ به درخواست مشتری، نیاز به بهره گیری از زیرساختها و سکوهای تامین کننده این نیاز بصورت بی وقفه، در هر زمان، در هر مکان، و با قدرت تحمل هر میزان فشار کاری را افزایش می دهد.

سکوهای معماری Converged یا به اصطلاح Composable، زیرساختی متحد، متشکل از Server، Storage، Networking، Virtualization و Management می باشند که با هدف کاهش هزینه های مراکز داده و کاهش زمان راه اندازی و بکارگیری Application ها مورد استفاده قرار می گیرند.

در این معماری، به منظور راه اندازی یک Application در هر زمان، با توجه به نیازمندی ارائه شده، ترکیبی از منابع پردازشی، ذخیره سازی، شبکه، بستر مجازی سازی و سیستم عامل، عملیات آماده سازی زیرساخت بصورت کاملا خودکار انجام شده و در اختیار نرم افزار کاربردی جهت فعال سازی در کمترین زمان ممکن قرار می گیرد.

از قابلیتهای مهم این معماری، Automation کامل در Provisioning منابع بر اساس نیاز هر نرم افزار کاربردی می باشد.

محصولات HPE Synergy، IBM PureFlex و Dell EMC PowerEdge MX از معروفترین سکوهای ارائه کننده این معماری می باشند.

 

 

 

منابع ذخیره سازی (Storage)

زیرساخت ذخیره سازی (Storage) های بکارگرفته شده در مراکز داده امروزی که ترکیبی از سرویسهای پایه، پایگاههای داده، نرم افزارهای کاربردی سازمانی، سرویسهای عمومی تحت وب، و سرویسهای کلود می باشند، شامل رده های زیر می باشد:

منابع ذخیره سازی نوع Block

این گروه از استوریجها، با استفاده از پروتکل Fiber Channel، با تخصیص فضای ذخیره سازی (LUN) به سرورهای متصل شده به آن، فضای مورد نیاز ذخیره سازی اطلاعات سرورها را فراهم می نمایند.

به دلیل اینکه فضای ذخیره سازی تخصیص داده شده به سرور بصورت Raw بوده و اطلاعات مانند یک Disk متصل به سرور بصورت Block-Based بر روی آن ذخیره می شوند، به این نوع از Storage ها Block-Level می گویند.

استوریجهای نظیر EMC VNX Block، EMC Unity Block، IBM Storwize، NetApp E-Series از این نوع می باشد.


 استوریجهای Block از نظر نوع دیسک به دو دسته زیر تقسیم می شوند.

·         استوریجهای Hybrid: در این استوریجها، از ترکیبی از دیسکهای Flash، SAS و NL-SAS استفاده شده است. به این نوع استوریجها Hybrid Flash نیز گفته می شود.

·         استوریجهای Full Flash: در این استوریجها، فقط از دیسکهای Flash استفاده شده است.

منابع ذخیره سازی نوع File

این گروه از استوریجها، با استفاده از پروتکلهای تحت شبکه نظیر CIFS و NFS، فضای ذخیره سازی (Volume) مورد نیاز سیستم عامل سرورها را تامین می نمایند.

از این نوع استوریجها می توان به EMC VNX File Storage، EMC Unity File Storage، EMC Isilon NAS Storage، IBM Cloud File Storage، NetApp File Storage

منابع ذخیره سازی نوع Unified

این گروه از استوریجها، بصورت همزمان امکان استفاده بصورت Block یا File را دارند و بسته به نوع نیاز یا معماری مرکز داده، قابلیت استفاده بعنوان Block Storage از طریق پروتکلهای FC یا iSCSI و یا استفاده بعنوان File Storage از طریق پروتکلهای CIFS، NFS و غیره وجود دارد.

منابع ذخیره سازی نوع Object

در این گروه از استوریجها، ذخیره سازی اطلاعات بصورت Object انجام می گیرد. در این حالت، بر خلاف انواع قبلی استوریج، اطلاعات فارغ از نوع File یا Folder آنها و تنها بصورت یک Object با کد و آدرس دهی مشخص ذخیره می شوند. از این نوع استوریجها بیشتر در سرویس Cloud مورد استفاده قرار می گیرد لذا به این نوع منابع ذخیره سازی، Cloud Storage نیز گفته می شود.

از معروفترین محصولات این گروه، EMC ECS، EMC Atmos، NetApp StorageGRID، می باشند.

در جدول زیر مقایسه خصوصیات انواع استوریج فوق الذکر نمایش داده شده است:

منابع ذخیره سازی رده High-End

در مراکز داده بزرگ با حجم اطلاعات و تراکنش بالا و میزان کارائی و دسترسی پذیری مورد انتظار فراتر از استانداردهای معمول، از استوریجهای رده High-End استفاده می شود.

این رده از استوریجها، دارای نمونه هایی مانند EMC VMAX3، HPE 3PAR StoreServ 20800، Hitachi Vantara VSP G1500 ، IBM DS8886، NetApp FAS9000 می باشد.