شرکت توسعه مراکز داده توسن خلیج فارس

سرویس Hosting

هر چقدر که تجارت شما گسترش بیشتری داشته باشد و بخواهید برای آن وب سایت تهیه کنید نیازهای شما برای اینکه یک فضای میزبانی وب مناسب با تجارت خود پیدا کنید افزایش می یابد و در اینجاست که با انواع و اقسام سرویس های میزبانی وب یا Web Hosting مواجه می شوید که انتخاب را ممکن است برای شما دشوار کند و از طرفی پیچیدگی های کار را بالا ببرد. اگر در بدو راه اندازی یک وب سایت بسیار ساده هستید شما می توانید با هزینه ای بسیار اندک بصورت سالیانه یا ماهیانه وب سایت خود را در اینترنت میزبانی کنید اما اگر وب سایت شما دائما رو به رشد است این روش فقط چند ماه می تواند پاسخگوی نیازهای شما باشد. بصورت کلی سرویس های میزبانی وب یا Web Hosting به هفت گروه اصلی طبقه بندی می شوند که دقیقا متناسب با نیازهای هر وب سایتی در اینترنت طراحی شده است و طبیعتا نیاز شما بصورت کلی در یکی از این هفت گروه قرار دارد.

فضای میزبانی وب اشتراکی یا Shared Hosting

فضای میزبانی وب اشتراکی یا Shared Hosting دقیقا همان چیزی است که از نامش هم پیداست. وب سایت شما بر روی سروری میزبانی می شود که بر روی آن وب سایت های دیگری نیز میزبانی می شوند. تنها مزیت استفاده از فضاهای میزبانی اشتراکی ارزان بودن و به صرفه بودن آنها است.

شما ممکن است برای فضای وب میزبانی وب سایت خود در طی یکسال فقط 50 یا 100 هزار تومان هزینه کنید اما این را نیز باید در نظر داشته باشید که هر چقدر هم که وب سرور مورد نظر قوی باشد همه قدرت سرویس دهی بین وب سایت های موجود در آن بصورت مشترک مورد استفاده قرار می گیرد. بزرگترین عیبی که در فضاهای میزبانی وب اشتراکی وجود دارد این است که شما ممکن است قربانی استفاده بیشتر وب سایت های دیگر موجود در همان Host از منابع سرور شوید. وجود یک وب سایت محبوب تر و پر بازدیدتر باعث می شود که این وب سایت منابع بیشتری را به خود اختصاص دهد و در نتیجه وب سایت شما نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

از طرف دیگر اگر وب سایت شما یک وب سایت پربازدید باشد ممکن است سرویس خوبی دریافت کند اما این در ازای گرفتن منابع از وب سایت های دیگر امکانپذیر است Shared Hosting فقط زمانی خوب است که وب سایت شما به ندرت بازدید دارد و یا ترافیک زیادی ندارد ، به نوعی اگر واقعا تازه کار هستید و می خواهید اولین تجربه میزبانی وب را داشته باشید از این سرویس استفاده کنید.

میزبانی وب خرده فروشی یا Reseller Hosting

معمولا سرویس دهندگان فضاهای میزبانی اشتراکی یا Shared Hosting خودشان بصورت مستقیم فضاها را به کاربران نمی فروشند بلکه آنها را بصورت یک پنل مدیریتی در اختیار یک سری خرده فروش یا Reseller قرار می دهند و این Resellerها هستند که کاربران را جذب و به آنها سرویس دهی می کنند. دقیقا چیزی مثل کلی فروشی و جزئی فروشی ، کارخانه بصورت مستقیم محصول را به دست مشتری نمی رساند بلکه از طریق شرکت های واسط آنها را در اختیار سوپر مارکت ها قرار می دهد تا مردم از آن استفاده کنند. اینگونه فضاهای Hosting در بیشتر موارد از همین Shared Hosting ها هستند که در قالب یک سری بسته های میزبانی با ابزارهای مدیریتی در اختیار خرده فروش ها قرار می گیرند. تفاوت اصلی آنها با Shared Hosting در این است که در Shared Hosting شما نمی توانید فضا را در اختیار کاربران دیگر قرار دهید اما در Reseller Hosting شما ابزارهای مدیریتی در اختیار دارید که می توانید به کاربرانی که از شما خرید می کنند فضا و امکانات لازم را بصورت زمانبندی شده و منظم ارائه دهید. در واقع شما مدیریت های فنی بیشتری روی فضای میزبانی وب خود دارید. نرم افزارهای خاصی برای مدیریت اکانت های کاربرانی که از Reseller ها خرید می کنند وجود دارد که از نمونه آنها می توان به Web Host Manager یا WHM اشاره کرد ، با وجود چنین نرم افزاری یک Reseller Hosting می تواند فاکتورهای کاربران ، امکانات اضافه تر و بسیاری دیگر از امکانات را در اختیار کاربرانش قرار دهد ، بعضا یک Reseller Hosting می تواند امکانات زیر را در اختیار کاربرانش قرار دهد:

 • Templateهای رایگان وب سایت
 • پشتیبانی فنی بهتر از فضای میزبانی
 • اسامی اختصاصی برای سرورها
 • تعداد ایمیل و یا Database های بیشتر و ….

برای راه اندازی یک سرویس وب هاستینگ شما به سرور و دانش فنی و هزینه های تقریبا زیادی نیاز دارید اما اکثر سرویس های میزبانی وبی که در ایران وجود دارند از همین نوع هستند.

فضای میزبانی Cloud یا Grid

تکنولوژی استفاده از ساختار Cloud Computing و Grid Computing یک تکنیک هاستینگ جدید به شمار می رود که در این تکنیک بعضا ده ها یا شاید صدها عدد سرور با همدیگر بصورت همزمان کار می کنند و سرویس دهی می کنند اما از نظر کاربرانی که از این سرویس ها استفاده می کنند فقط یک سرور دیده می شوند. ایده طراحی چنین زیرساختی این بوده است که با استفاده از این روش ، مدیران هاستینگ براحتی می توانند بدون اینکه کاربر متوجه شود، در صورت کمبود منابع ، به این زیرساخت سرورها و منابع سخت افزاری و نرم افزاری مورد نیاز را اضافه کنند و فضای Cloud و Grid خود را بزرگتر کنند. یکی از ویژگی های بسیار جالب و منحصر به سرویس های Cloud Computing و Grid Computing این است که شما هزینه ها را می توانید بر اساس میزبان استفاده از منابع در این زیرساخت پرداخت کنید، یعنی اینکه در این نوع سرویس ها بسته هایی ارائه می شوند که در انگلیسی به عنوان Pay As You Grow به معنی به اندازه ای که مصرف می کنید پرداخت کنید است. در خصوص قیمت نمی خواهیم صحبت کنیم اما بدانید که طبیعتا با وجود چنین بسته هایی شما برای پهنای باند، CPU، RAM و سایر منابع مورد نیاز مبلغ بیشتری را خواهید پرداخت. امروزه با گسترش تکنولوژی های Cloud Computing در ایران نیز مراکز داده ای وجود دارند که چنین سرویس هایی را ارائه می دهند.

سرورهای مجازی خصوصی یا Virtual Private Server (VPS)

سرورهای مجازی خصوصی یا VPSها در واقع یک سرور فیزیکی هستند که توسط تکنیک های مجازی سازی یا Virtualization تبدیل به چندین سرور مجازی شده اند که هر کدام بصورت یک سرور مجزا می تواند بر روی این سیستم فیزیکی فعالیت کنند. سرورهای مجازی خصوصی یا VPSها در واقع یک نوع میزبانی وب هستند که در بین Shared Hosting و Dedicated Server یا سرورهای اختصاصی طبقه بندی می شوند و یک حد میانه هستند. هر چند که هر کدام از VPSهای موجود در یک سرور فیزیکی از منابع سرور فیزیکی بصورت اشتراکی استفاده می کنند اما به هر حال این منابع بصورت قطعاتی مجزا و تفکیک شده در اختیار VPSها قرار می گیرد و منابع پردازشی بر اساس میزان استفاده بیشتر یا کمتر سرورها از منابع از آنها کم و یا زیاد نمی شود. به همین دلیل شما با استفاده از VPS ها مطمئن هستید که استفاده بیشتر سایر وب سایت ها یا VPS های موجود بر روی سرور فیزیکی ، منابع سرور مجازی شما را تحت تاثیر قرار نخواهد داد ، در عین حال شما هزینه ای که برای اجاره کردن یک سرور مجازی پرداخت می کنید با هزینه های پرداختی برای یک سرور اختصاصی یا Dedicated Server به مراتب پایینتر است.

هزینه ای که برای اجاره کردن یک VPS پرداخت می کنید قطعا از هزینه های میزبانی وب اشتراکی یا Shared Hosting بیشتر است و به نسبت از هزینه های سرورهای اختصاصی یا Dedicated کمتر است. هزینه ها در این سرورها بر اساس قدرت پردازشی تضمین شده، حافظه RAM و فضای ذخیره سازی هارد دیسک متفاوت است و ممکن است از ماهیانه 60 هزار تومان تا 700 هزار تومان متغیر باشد. توجه کنید که در سرورهای مجازی در نهایت مدیریت ماشین مجازی و تخصیص منابع و مشکلات سخت افزاری آن بر عهده سرویس دهنده هاستینگ شما می باشد و شما دسترسی به سخت افزاری که ماشین مجازی بر روی آن نصب شده است ندارید.

سرورهای اختصاصی یا Dedicated Server

زمانیکه شما یک سرور اختصاصی در اختیار دارید ، در واقع به این معنی است که شما یک سرور فیزیکی را از یک شرکت هاستینگ اجاره کرده اید. شما در چنین شرایطی می توانید از امکانات ویژه ای استفاده کنید برای مثال می توانید برای سرورهای فیزیکی لینوکس خود دسترسیroot به سرور داشته باشید و یا برای سرورهای خود بتوانید با استفاده از تکنولوژیiLO همه فرایند های بوت سیستم را مشاهده و به آنها دسترسی پیدا کنید. هزینه پیاده سازی سرورهای اختصاصی از Shared Hosting و VPS بسیار بالاتر است، شما در شرایطی دست به اجاره یک سرور اختصاصی می کنید که وب سایت شما دارای ترافیک بسیار بالایی بوده و راهکارهای قبلی برای این نیاز شما جوابگو نبوده اند.

نکته مهم در استفاده از سرورهای اختصاصی در این است که شما باید یا دانش فنی لازم برای نگهداری چنین سروری را داشته باشید و یا فردی را به عنوان مدیر سرور استخدام کنید تا نگهداری سرور شما را انجام دهد.

سرویس Colocation

این کلمه در واقع ترکیبی از دو کلمه Collaboration و Location می باشد. در چنین حالتی شما از یک Datacenter فضای رک را اجاره می کنید. در سرویس های colocation این شما هستید که سرور سخت افزاری و نرم افزارهای داخل آن را تهیه می کنید و همه این کارها بر عهده خود شماست ، مرکز داده ای که سرویس را از آن دریافت کرده اید فقط وظیفه رساندن امکانات زیرساختی نظیر برق بی وقفه، سیستم های سرومایشی، اعلام و اطفاء حریق و همچنین فراهم کردن امنیت فیزیکی سرور شما و در نهایت ارائه لینک پر سرعت اینترنت را بر عهده دارد. این یعنی شما خودتان مسئول سخت افزار و نرم افزار سرور هستید ، خودتان مسئول فراهم کردن فضای دیسک هستید و در نهایت این شما هستید که مسئول Backup گیری از همه چیز و بسیاری از مسائل دیگر هستید. اگر سخت افزار شما دچار مشکل شود ، شما مسئول هستید که سخت افزار جایگزین را تهیه کنید و Backup های مورد نیاز را تهیه کرده و بر روی سخت افزار جدید Restore کنید.

اگر شما دانش کافی نسبت به سخت افزار سرور و همچنین تخصصی لازم در خصوص نگهداری و راه اندازی سرورهای سخت افزاری را دارید می توانید از چنین سرویسی استفاده کنید در غیر اینصورت برای شما چنین سرویسی پیشنهاد نمی شود، این نوع از سرویس ها برای وب سایت هایی استفاده می شود که دارای ترافیک بسیار بالا هستند و در نتیجه می خواهند همه چیز در اختیار مدیران وب سایت باشد، در چنین سرورهایی امنیت اطلاعات شما بسته به دانش فنی خودتان تعریف می شود.

 1. سرویس های Self Service

قویترین و قدرتمند ترین نوع سرویس دهی این است که همه کارها را خودتان انجام دهید. شما خودتان سرورهای سخت افزاری را خریداری می کنید و نرم افزارهای آنها را تهیه و نصب و راه اندازی می کنید. فضای اتاق سرور یا مرکز داده را بصورت فیزیکی تهیه می کنید و در آن رک ها و قفسه ها و سویچ ها و روترهای خودتان را قرار می دهید و همه را پیکربندی می کنید ، پیاده سازی همه سیستم های خنک کننده و قدرت توسط شما انجام می شود و شما برای اطمینان از Availabilityسیستم ها آنها را بصورت Redundant هم باید در نظر بگیرید. برخی از مواردی که در طراحی چنین سرویسی در نظر گرفته می شوند به شرح زیر است:

 • فضای مرکز داده
 • سیستم های خنک کننده
 • سیستم های برق رسانی (به همراه برق پشتیبان)
 • پهنای باند
 • سخت افزار سرور
 • مدیر مرکز داده
 • ساختار Backup گیری و امنیت داده ها و …

 

 

هزینه پیاده سازی Self Service یک مرکز داده بسیار بالا می باشد.