شرکت توسعه مراکز داده توسن خلیج فارس

VAS

خدمات ارزش افزوده (VAS)

خدمات ارزش افزوده (Value Added Service) یک عنوان عامه پسند برای بخشی از صنعت مخابرات می‌باشد که شامل سرویس‌های فرعی بوده که تعرفه آن‌ها از سرویس‌های استاندارد مانند صدا و فکس بیشتر می‌باشد. این خدمات می‌توانند در هر صنعتی مورد بهره‌برداری قرار گیرند.

در مرحله مفهومی صنعت مخابرات، خدمات ارزش افزوده را به پیشنهاد و تحریک کاربران برای استفاده هر چه بیشتر از تلفن همراه خود و همچنین برنامه‌ریزی اپراتورها برای کسب درآمد از میانگین کاربران ARPU منجر می گردد.

برای تلفن‌های همراه تکنولوژی‌هایی مانند سرویس پیام کوتاه (SMS)، سرویس چند رسانه‌ای (MMS) و دسترسی به اطلاعات (Data) معمولاً به عنوان خدمات ارزش افزوده به‌شمار می رفته‌اند. اما در سال‌های اخیر سرویس پیام کوتاه، سرویس چند رسانه‌ای بیش از گذشته کاربرد یافته که می‌توان پیش‌بینی کرد که در آینده این خدمات از رده خدمات ارزش افزوده خارج گردد.

ارایه کنندگان خدمات ارزش افزوده

  • تولید کنندگان محتوا

تولید کنندگان محتوا (Content Provider) شرکت‌هایی که حق قانونی تولید محتوا را دارند برای مثال شرکت‌های قانونی تولید فیلم، موسیقی، و شبکه‌های تلویزیونی

  • توسعه دهندگان محتوا

توسعه دهندگان محتوا (Content Developer) شرکت‌هایی که محتواهایی را بنا بر درخواست مشترک تولید کرده و در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. برای مثال شرکت‌هایی که پرتال همراه خود را بر روی صدا، سرویس پیام کوتاه (SMS)، پروتکل اپلیکیشن بی سیم (WAP)، ارسال پیام از طریق کد دستوری (USSD) اجرا کنند.

  • جمع‌آوری کنندگان محتوا

جمع آوری کنندگان محتوا (Content Aggregator)،‌ شرکت‌هایی هستند که محتوای مختلف را جمع‌آوری کرده و در اختیار اپراتور قرار می دهند.