منابع ذخیره سازی (Storage)

زیرساخت ذخیره سازی (Storage) های بکارگرفته شده در مراکز داده امروزی که ترکیبی از سرویسهای پایه، پایگاههای داده، نرم افزارهای کاربردی سازمانی، سرویسهای عمومی تحت وب، و سرویسهای کلود می باشند، شامل رده های زیر می باشد:

منابع ذخیره سازی نوع Block

این گروه از استوریجها، با استفاده از پروتکل Fiber Channel، با تخصیص فضای ذخیره سازی (LUN) به سرورهای متصل شده به آن، فضای مورد نیاز ذخیره سازی اطلاعات سرورها را فراهم می نمایند.

به دلیل اینکه فضای ذخیره سازی تخصیص داده شده به سرور بصورت Raw بوده و اطلاعات مانند یک Disk متصل به سرور بصورت Block-Based بر روی آن ذخیره می شوند، به این نوع از Storage ها Block-Level می گویند.

http://www.kimhengcenter.com.kh/wp-content/uploads/2015/08/ibm-storwize-v5000-main.png
استوریجهای نظیر EMC VNX Block، EMC Unity Block، IBM Storwize، NetApp E-Series از این نوع می باشد.

استوریجهای Block از نظر نوع دیسک به دو دسته زیر تقسیم می شوند.

  • استوریجهای Hybrid: در این استوریجها، از ترکیبی از دیسکهای Flash، SAS و NL-SAS استفاده شده است. به این نوع استوریجها Hybrid Flash نیز گفته می شود.

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQCvz2-_VdPNZa7aYCGFOVxAjMYdfjKJXsVdl36LJ7IA5n3GNZS

استوریجهای Full Flash: در این استوریجها، فقط از دیسکهای Flash استفاده شده است.

منابع ذخیره سازی نوع File

این گروه از استوریجها، با استفاده از پروتکلهای تحت شبکه نظیر CIFS و NFS، فضای ذخیره سازی (Volume) مورد نیاز سیستم عامل سرورها را تامین می نمایند.

از این نوع استوریجها می توان به EMC VNX File Storage، EMC Unity File Storage، EMC Isilon NAS Storage، IBM Cloud File Storage، NetApp File Storage

http://www.storagereview.com/images/StorageReview-EMC-Surveillance-Overview-2.jpg

 

منابع ذخیره سازی نوع Unified

این گروه از استوریجها، بصورت همزمان امکان استفاده بصورت Block یا File را دارند و بسته به نوع نیاز یا معماری مرکز داده، قابلیت استفاده بعنوان Block Storage از طریق پروتکلهای FC یا iSCSI و یا استفاده بعنوان File Storage از طریق پروتکلهای CIFS، NFS و غیره وجود دارد.

https://www.storitback.de/angebot/dell-emc-unity-synchrone-replikation.png

منابع ذخیره سازی نوع Object

در این گروه از استوریجها، ذخیره سازی اطلاعات بصورت Object انجام می گیرد. در این حالت، بر خلاف انواع قبلی استوریج، اطلاعات فارغ از نوع File یا Folder آنها و تنها بصورت یک Object با کد و آدرس دهی مشخص ذخیره می شوند. از این نوع استوریجها بیشتر در سرویس Cloud مورد استفاده قرار می گیرد لذا به این نوع منابع ذخیره سازی، Cloud Storage نیز گفته می شود.

از معروفترین محصولات این گروه، EMC ECS، EMC Atmos، NetApp StorageGRID، می باشند.

در جدول زیر مقایسه خصوصیات انواع استوریج فوق الذکر نمایش داده شده است:

منابع ذخیره سازی رده High-End

در مراکز داده بزرگ با حجم اطلاعات و تراکنش بالا و میزان کارائی و دسترسی پذیری مورد انتظار فراتر از استانداردهای معمول، از استوریجهای رده High-End استفاده می شود.

این رده از استوریجها، دارای نمونه هایی مانند EMC VMAX3، HPE 3PAR StoreServ 20800، Hitachi Vantara VSP G1500 ، IBM DS8886، NetApp FAS9000 می باشد.